© 2019 Festivalul Internațional de Film "Serile Filmului Gay"

Program

LUNI 15 APRILIE

19.00 Urania Palace

Deschiderea de gală

  • Pâine neagră (Pa Negre, 2010, Spania, 108′), proiecție specială – film oferit de Ambasada Spaniei la București

21:00 Urania Palace

  • Push Pink (scurtmetraj, 2017, SUA, 9′)
  • Sunt un star porno: Gay pe bani (documentar, I’m a Pornstar: Gay4Pay, 2016, Canada, 53′)

MARȚI 16 APRILIE

17:00 Delirio

  • Fluturi (scurtmetraj, Mariposas, 2017, Spania, 17′)
  • Rani (scurtmetraj, 2018, India, 21′)
  • Respiră (scurtmetraj, Breathe, 2017, Australia, 15′)
  • Micuța Lilith (scurtmetraj, Pequeña Lilith, 2016, Mexic, 17′)

18:00 Urania Palace

  • Hotel Oswald (scurtmetraj, 2017, Olanda, 22′)
  • Toate în unul (scurtletraj, All Rolled into One, 2018, Republica Moldova, 6′)

18:00 Bastionul Croitorilor

  • Tărâmul de dincolo (documentar, Otherland, 2018, Olanda, 13′)
  • Sunt Okey: Când dragostea e tratată ca o crimă (documentar, Being Okey: When Love is Treated as a Crime, 2017, Elveția, 34′)

18:30 Urania Palace

  • #FOREVERALONE (lungmetraj, 2018, Mexic, 81′)

18:30 Delirio

  • Tărâmul umbrelor (lungmetraj, Shadowlands, 2018, Canada, 98′)

18:50 Bastionul Croitorilor

  • Unitate în parteneriate (documentar, L’unione falla forse, 2018, Italia, 106′)

20:00 Urania Palace

  • Monstrul cu ochii verzi (scurtmetraj, The Green-Eyed Monster, 2018, Marea Britanie, 9′), urmat de o sesiune de Q & A

20:00 Delirio

  • Fantomele (lungmetraj, Les Fantômes, 2018, Franța, 78′)

20:30 Urania Palace

  • Iartă-mă (scurtmetraj, Perdón, 2016, Mexic, 10′)
  • Copa 181 (lungmetraj, 2017, Brazilia, 81′)

22.00 Delirio

  • Seară de karaoke, intrarea liberă

MIERCURI 17 APRILIE

17:00 British Council

  • Dă-le naibii de etichete (scurtmetraj, Fuck the Boxes, 2018, Marea Britanie, 10′)
  • Pe câmpul de luptă (scurtmetraj, Fallen, 2018, Marea Britanie, 10′)
  • Băieții Sfântului Ștefan (scurtmetraj, Wren Boys, 2017, Marea Britanie, 11′)

17:30 British Council

  • Sidney și pritenii (documentar, Sidney & Friends, 2018, Marea Britanie, 75′)

18:00 Urania Palace

  • Băiatul în galben (scurtmetraj, Rapaz em Amarelo, 2018, Brazilia, 20′)
  • Reset (scurtmetraj, 2017, Brazilia, 20′)
  • Loc de melancolie (scurtmetraj, Car Park Blues, 2017, Thailanda, 1′)

18:00 Cinema ARTA (foaier)

  • Carlito pleacă pentru totdeauna (scurtmetraj, Carlito se va para siempre, 2018, Peru, 7′)
  • Orfanul (scurtmetraj, O Órfão, 2018, Brazilia, 15′)

18:30 Cinema ARTA (foaier)

  • Fără ținută obligatorie (documentar, Etiqueta no rigurosa, 2017, Mexic, 91′)

18:50 Urania Palace

  • Vacanța (lungmetraj, Holiday, 2017, Hong Kong, 71′)

20:00 Urania Palace

  • Camera de război (scurtmetraj, War. Room, 2017, Israel, 15′), urmat de sesiune de Q&A

20:00 Cinema ARTA (foaier)

  • E ceva cu Alex (scurtmetraj, Anders, 2017, Olanda, 18′)
  • Umbrele serii (lungmetraj, Evening Shadows, 2018, India, 102′)

20:30 Urania Palace

  • Poți să-mi spui soră (lungmetraj, Call Me Sis, 2017, Coreea de Sud, 107′)

JOI 18 APRILIE

17:00 Delirio

  • Bully (lungmetraj, 2017, SUA, 58′)

18:00 Urania Palace

  • Muncă (scurtmetraj, Work, 2017, SUA, 10′)
  • Învârte sticla (scurtmetraj, Turn it Around, 2017, Olanda, 9′)
  • Natalie. D (scurtmetraj, 2017, Franța, 5′)

18:00 Bastionul Croitorilor

  • Înfruntând neobișnuitul (documentar, Face the Strange, 2017, Danemarca, 10′)
  • Extravaganza (documentar, 2018, China, 45′)

18:00 Delirio

  • Jappiness (scurtmetraj, 2018, Argentina, 10′)
  • Lăsați-mă să dansez (scurtmetraj, Laissez-Moi Danser, 2017, Franța, 17′)
  • Întrerupt (scurtmetraj, Disconnected, 2018, Slovenia/Germania, 8′)
  • Cu drag, de la Neel (scurtmetraj, From Neel, with Love, 2018, India, 15′)

18:30 Urania Palace

  • Tata este o divă (lungmetraj, Dad is Pretty, 2017, Coreea de Sud, 91′)

19:00 Bastionul Croitorilor

  • Debutanta (documentar, La Débutante, 2017, Brazilia/Franța, 45′)

19:00 Delirio

  • Piscina (scurtmetraj, 2017, Brazilia, 29′)

19:30 Delirio

  • Soarele va răsări (scurtmetraj, Il fera jour, 2018, Tunisia, 36′)

19:45 Bastionul Croitorilor

  • Noroc la dublu (documentar, Dubbel Geluk, 2018, Olanda, 24′)

20:00 Urania Palace

  • Ionuț și Călin (scurtmetraj, 2018, România, 17′), urmat de o sesiune de Q & A

20:00 Delirio

  • Îndrăgostită de Ally Barker (lungmetraj, In Love with Ally Barker, 2018, Australia, 107′)

20:30 Urania Palace

  • Fornacis (lungmetraj, 2018, Réunion, 83′), urmat de o sesiune de Q & A

VINERI 19 APRILIE

18:00 Urania Palace

  • Dulapul cu sertare (scurtmetraj, A Chest of Drawers, 2019, SUA, 13′)
  • Spirala (scurtmetraj, Spiral, 2018, Suedia, 16′)

18:00 Cinema ARTA (foaier)

  • Peștișorul auriu (scurtmetraj, Hrysopsaro, 2017, Grecia, 14′)
  • Elena (scurtmetraj, 2017, Costa Rica, 20′)
  • Cum se naște o fantomă (scurtmetraj, How to Make a Ghost, 2018, 2′)
  • Flamingo (scurtmetraj, Flamenca, 2018, Spania, 11′)

18:30 Urania Palace

  • Ultima cină (scurtmetraj, The Last Supper, 2018, Germania, 4′)
  • Travesti bulangiu (documentar, Bixa Travesty, 2018, Brazilia, 75′)

18:50 Cinema ARTA (foaier)

  • Amestec de genuri (documentar, Genderbende, 2017, Olanda, 67′)

20:00 Urania Palace

  • Povestea nestematei (lungmetraj, The Story of the Stone, Taiwan, 2018, 106′), urmat de o sesiune de Q & A

20:00 Cinema ARTA (foaier)

  • Fantoma (scurtmetraj, Phantom, 2017, Portugalia, 8′)
  • Christabel (lungmetraj, 2018, Brazilia, 112′)

SÂMBĂTĂ 20 APRILIE

16:00 Reactor

  • Skai Blue (scurtmetraj, 2017, Belgia, 17′)
  • Tommy Brilho (scurtmetraj, 2018, Brazilia, 18′)
  • Y (scurtmetraj, 2017, Germania, 24′)
  • Cum am ajuns pe lună cu metroul (scurtmetraj, How I Got to the Moon by Subway, 2018, SUA, 12′)
  • Melodie pentru îndrăgostiți (scurtmetraj, La Farandole des Amoureux, 2018, Franța, 20′)
  • Străin de mine însumi (scurtmetraj, Mir selbst so fremd, 2017, Germania, 12′)

18:00 Urania Palace

  • Bárbara (lungmetraj, 2017, Venezuela, 105′), urmat de o sesiune de Q & A

18:00 Reactor

  • Între patru pereți (scurtmetraj, Entre paredes, 2017, Columbia, 18′)
  • Prejudecăți vinovate (lungmetraj, Préjugés coupables, 2017, Franța, 84′)

20:00 Urania Palace

  • Gruvjum (scurtmetraj, 2017, România, 11′), urmat de o sesiune de Q & A

20:00 Reactor

  • Înotătoare sclipitoare (scurtmetraj, Glanstir Fan, 2018, Belgia, 10′)
  • Echorsis (lungmetraj, 2016, Filipine, 107′)

23:00 Urania Palace

  • KIKI CIRCUIT >> QUEERLAND – the first Romanian circuit party

DUMINICĂ 21 APRILIE

19:00 Urania Palace

  • Proiecție de gală, filme câștigătoare

21:00 Urania Palace

  • Queer Quiz – concurs de cultură queer

În cadrul festivalului, între 18 și 21 aprilie se vor putea face testări rapide, anonime, confidențiale și gratuite pentru HIV, Hepatită B, Hepatită C și Sifilis.

 

Piața Unirii nr. 22 – Informații la telefon 0751010539. Un serviciu oferit de ARAS București.

Copied!